Sunday, 2 September 2018

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Tarikh/ Hari               

Masa                          
12.40 tengahari– 1.40 petang
Tahun/Kelas             
5 Bestari
Bilangan Murid        
    /
Topik/Tajuk  
5.0 Teknologi Pertanian
Standard Kandungan                      
5.1 Menanam benih di dalam bekas
Standard Pembelajara
                          
5.1.2 Menyatakan nama dan fungsi alatan seperti sudip tangan, serampang tangan dan penyiram.
5.1.3 Menyediakan alatan iaitu sudip tangan, serampang tangan dan penyiram.
5.1.4 Mengenalpasti medium semaian seperti medium campuran, peat moss dan coco peat.

Standard Prestasi    
TP2- Menerangkan nama dan fungsi dua alatan
TP3- Mengenalpasti medium semaian
-Menyediakan medium dalam bekas semaian dan penanaman yang sesuai
-Mengisi medium ke dalam bekas semaian mengikut prosedur
Hasil Pembelajaran                          
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1.    Menyatakan nama alatan menanam
2.    Menyatakan 2 daripada 4  fungsi alatan  menanam
3.    Membezakan jenis-jenis medium semaian
Pengetahuan sedia ada murid      
1.    Murid pernah melihat alatan seperti sudip tangan, serampang tangan dan penyiram

Bahan Bantu Mengajar
·         Puzzle
·         Sampul misteri
·         Lembaran kerja
·         Flash card
·         Gambar alatan tangan
·         Kad manila
·         Marker
·         Kertas mahjong
Elemen merentas kokurikulum(EMK)  
EK 2- Boleh mendapat maklumat daripada sumber
-       Komunikasi dan kolaborasi

Nilai-nilai Murni        
1.    Kerjasama
2.     Yakin
3.    Berdaya saing
I-Think                       
Tiada
Pembelajaran abad ke-21              
-       Berpusatkan murid
-       Pembelajaran aktif
-       Aktiviti kumpulan
-       kolaborasi
KBAT                        
-       Nyatakan nama alatan
-       Terangkan fungsi alatan
-       Tunjukkan cara menggunkan alatan













                                                             
Langkah/
Masa
Isi Kandungan
Aktiviti P&P/ Standard Pembelajaran
Catatan/ Tahap Penguasaan
Set Induksi
( 5 minit )
Pengenalan dan menarik minat murid dengan kaedah bermain “running dictation”
1.    Guru memberi arahan tentang aktiviti kepada setiap kumpulan perlu mencari sampul misteri di sekitar kelas.
2.    Runner yang mendapat sampul perlu memberitahu kepada ahli kumpulan isi yang terkandung.
3.    Guru menanyakan soalan kepada murid.
-       Apakah yang kamu dapat?
-       Apa yang nak dilakukan dengan bahan tersebut?
-       Apa yang tukang kebun gunakan untuk menanam?
4.    Guru mengaitkan jawapan murid  kepada tajuk pembelajaran pada hari ini.


Strategi: Berpusatkan guru dan murid .
Kaedah:  bersoal jawab, pembelajaran aktif.
BBM:
Gambar alatan

Kemahiran berfikir:
Membuat inferens

Pengetahuan sedia ada.

Nilai:
berani mencuba, yakin, bekerjasama.

Langkah 1
( 15 minit )
Proses Penerangan  

Puzzle gambar alatan
- Sudip tangan
- Serampang tangan
- Penyiram
- Pungkis

Nama alatan
·         Sudip tangan
·         Serampang tangan
·         Penyiram
·         Pungkis

Soalan:
1.    Gambar apakah yang kamu dapat?
2.    Apakah kegunakan alat ini?
3.    Siapa pernah menggunakannya?

1.    Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
2.    Guru meminta wakil setiap kumpulan datang kehadapan dan mengambil satu sampul surat yang berisi puzzle.
3.    Guru meminta setiap kumpulan untuk menyelesaikan puzzle yang ada di dalam sampul surat dan menampalnya di atas kad manila dalam masa yang telah ditetapkan.
4.    Guru meminta murid berbincang dalam kumpulan dan memberi jawapan kepada nama alatan menanam tersebut.
5.    Murid perlu memilih fungsi alatan dipapan putih yang telah ditampal oleh guru.
6.    Guru membincangkan jawapan murid bersama-sama mengenai nama dan fungsi alatan.
7.    Guru memperbetulkan jawapan murid sekiranya salah.

Strategi:  berpusatkan guru, berpusatkan murid
Berpusatkan bahan

Kaedah:
Penerangan
KBAR/KBAT: Memahami
BBM:
Sampul surat
Puzzle gambar alatan
Papan putih
Flash card

Nilai:
Kerjasama
Berdaya saing
Mematuhi arahan

Langkah 2
( 10 minit )
Proses mengingat
Nama alatan
Fungsi alatan
Cara penggunaan

Permainan teka teki /simulasi
·         Saya sentiasa bertemu dengan cacing, kerja saya menggali. Aakah saya?
-sudip tangan

·         Saya seorang yang gagah, boleh membersih dan mengangkat pasir. Cuba teka apakah saya?
-pungkis

1.    Wakil setiap kumpulan perlu berdiri dihadapan kelas.
2.    Mereka diberi pilihan untuk  memilih samaada lakonan atau teka teki.
3.    Murid mendapat gambar yang ditunjukkan oleh guru perlu melakonkan cara penggunaan alatan tersebut tanpa suara.
4.    Murid perlu meneka nama dan fungsi alatan tersebut
5.    Murid yang hendak menjawab perlu mengangkat kad berwarna hijau.
6.    Bagi mendapat teka teki, murid perlu membaca teka teki yang telah disediakan.
7.    Murid dinilai berdasarkan jawapan yang betul.
Kaedah;
soal jawab, lakonan /demonstrasi
KBAT: memahami, mengingat
Nilai:
berdaya saing
Langkah 3
(15 mint)i
Mengenalpasti medium semaian
Tanah campuran
Peat moss
Coco peat
1.    Guru memberi penerangan mengenai medium semaian.
2.    Setiap kumpulsn diberikan gambar dan kertas mahjong.
3.    Murid perlu mengenalpasti medium semaian dan menyenaraikan bahan yang terdapat dalam medium semaian di atas kertas mahjong.
4.    Murid membentangkan hasil kerja kumpulan
5.    Guru menilai hasil kerja murid dan murid dibetulkan sekiranya salah.
BBM: gambar medium semaian. Ketas mahjong, marker
Startegi: berpusatkan guru- murid.
Langkah 4
( 10 minit )
Pengukuhan :  silent kuiz
1)    Murid beratur dalam satu barisan.
2)    Murid perlu menjawab soalan yang diajukan oleh guru berkaitan topik pembelajaran.
3)    Murid yang tidak dapat menjawab dengan betul perlu beratur semula di belakang barisan.
4)    Kaedah ini berulang sehingga murid dapat menjawab dengan betul.
5)    Murid yang dapat menjawab dengan betul diberikan ganjaran.
Strategi :
Berpusatkan murid
Kaedah :
Menjawab soalan
KBAT
Kemahiran berfikir, mengingat
Nilai :
Daya saing
Penutup
( 5 minit )
Rumusan Aktiviti
1)  Murid-murid, apakah yang kita belajar pada harini?
2)  Apakah alatan yang kita gunakan untuk menanam?
3)  Apakah fungsi alatan tersebut?
4)  Nyatakan 3 medium semaian.
1)    Murid disoal guru mengenai topik pdpc pada harini.
2)  Guru membuat rumusan mengenai topik pada harini
3)  Guru memberikan  lembaran kerja kepada murid


Strategi: Berpusatkan guru - murid
Kaedah: Perbincangan
KBAR/KBAT: Mengingat
Nilai: Tekun





disini saya kongsikan rancangan pengajaran harian. sekiranya ada penambahbaikkan mohon perbetulkan saya juga.. 


No comments:

Post a Comment

FAKTOR-FAKTOR YANG MEMPENGARUHI PROSES PEMBELAJARAN

FAKTOR-FAKTOR YANG MEMPENGARUHI PROSES PEMBELAJARAN 1.          KESEDIAAN BELAJAR Kesediaan belajar tidak wujud secara semulajad...